انواع انگلهای گوسفند

انواع انگلهای گوسفند 

گوسفند نيز مثل ساير حيوانات به انگل‌هاى داخلى و خارجى آلوده مى‌شود که سبب ناراحتى اين حيوان مى‌گردد. انگل‌هائى که سبب آلودگى گوسفند مى‌شد، عبارتند از: انگل‌هاى داخلى و انگل‌هاى خارجى.
        انگل‌هاى داخلى
انگل‌هاى داخلى گوسفند به‌خصوص در مواردى که شرايط آب و هوائى براى رشد و فعاليت انگل در مرحله‌اى که انگل مجبور است آن مرحله از زندگى خود را در خارج از بدن حيوان ميزبان به‌سر ببرد، مناسب باشد يکى از مشکلات عمدهٔ پرورش گوسفند است.
 
انگل‌هاى داخلى متعددى وجود دارد که گوسفند به آنها آلوده مى‌شوند، مهمترين آنها عبارتند از: کپلک، تنياى رودهٔ گوسفند، انگل‌هاى معدي-ريوى (قزل‌قورت).

        کپلک (Fasiola Hepatica)
اين انگل که در کبد حيوان زندگى مى‌کند، وجود او در گوسفند سبب علائمى مثل: ضعف، لاغري، تورم زيرگلو، کم‌خوني، آب آوردن حفرهٔ بطني، لاغرى و ريزش پشم مى‌شود.
 
قبل از اقدام به پروار کردن گوسفند بايد به حيوانات داروى ضد کپلک خورانيده شود. توصيه مى‌شود براى از بين بردن کامل اين انگل‌ها در حيوان، خورانيدن دارو ۴-۶ هفته بعد دوباره تکرار شود.

        تنياى رودهٔ گوسفند
اين انگل در روده‌هاى حيوان زندگى مى‌کند و سبب اسهال، درد شديد، و لاغرى مى‌شود. بره‌هاى جوان به اين انگل آلوده مى‌شوند. بهترين موقع خورانيدن دارو عليه اين انگل در اواخر خرداد ماه است و در مواردى‌که آلودگى شديد باشد خورانيدن دارو بايد پس از ۲ ماه تکرار شود.
        انگل‌هاى معدى-ريوى (قزل‌قورت)
اين انگل‌ها از استرونژيلوس‌ها بوده و در حيوان سبب لاغري، ضعف، کم‌خوني، شکنندگى پشم، سرفه، ناراحتى‌هاى تنفسي، اسهال سياه يا قهوه‌اى مى‌شود. اين انگل در مناطق پر باران بيشتر شايع است و هر ساله تعدادى از گوسفندان در اثر ابتلاء به اين انگل از بين مى‌روند. حيوان در اثر خوردن علوفهٔ مراتع آلوده به انگل‌ها آلوده مى‌شود. براى از بين بردن اين انگل‌ها مى‌بايد از داروهاى ضدانگلى استفاده شود.
        انگل‌هاى خارجى
در بسيارى موارد گوسفندان به انواع مختلف گنه‌ها و شپش‌ها که در پوست حيوان زندگى مى‌کنند، آلوده مى‌شوند که سبب عوارض مختلفى در حيوان و حتى سبب مرگ آن مى‌شوند. اين انگل‌ها علاوه بر اينکه بر حيوان آسيب مى‌رسانند، در بعضى موارد بيمارى‌هاى مختلفى را به حيوان منتقل مى‌کنند که در اثر موارد سبب مرگ حيوان مى‌شوند.
 
براى از بين بردن انگل‌ها از حمام‌هاى ضد گنه يا حمام‌هاى داروئى استفاده مى‌کنند. از داروهائى که در اين حمام‌ها استفاده مى‌شود عبارتند از حشره‌کش‌هاى آلى کلردار، فسفردار يا حشره‌کش‌هاى آلى گياهى است.
 
بهترين موقع دادن حمام براى از بين بردن انگل‌هاى خارجى در گوسفند پس از پشم چينى است. زيرا د اين موقع به‌علت عدم وجود پشم، دارو در روى انگل اثر بيشترى دارد. توصيه مى‌شود که چون در اکثر موارد در جريان پشم‌چينى بعضى از گوسفندان زخمى مى‌شوند، حدود يک هفته بعد از پشم‌چينى عمليات حمام گنه اجراء بشود.
 
هم‌زمان با عمليات حمام ضدگنه آغل حيوان هم بايد عليه انگل‌هاى خارجى سمپاشى شود. از خسارات ناشى از بيمارى‌ها و انگل‌هاى گوسفندان، مى‌توان با به‌کار بردن اصول صحيح مديريت، تغذيهٔ خوب، و ضدعفونى قوى جلوگيرى کرد.

 
مراعات نکات زير در جلوگيرى از ابتلاى حيوانات به انگل‌ها و بيمارى‌ها کمک مى‌کند:
 
۱. محل غذاخورى و آبشخوار را تميز نگه داريد.
 
۲. از نگهداشتن تعداد زيادى گوسفند در واحد سطح معين جلوگيرى کنيد.
 
۳. امکانات ورزش يا تحريک در گوسفندان را فراهم کنيد.
 
۴. حيوانات را از انگل‌هاى داخلى و خارجى پاک کنيد.
 
۵. دو هفته قبل از اينکه حيوان به مرتع فرستاده مى‌شود، داروى ضد انگلى بدهيد.
 
۶. در پايان فصل چرا دوباره به حيوان داروى ضد انگلى بدهيد.
 
۷. در طول مدتى که حيوان در چراگاه است، به‌طور آزاد مواد معدنى در اختيار حيوان قرار دهيد.
 
۸. در ۲-۳ ماه اول آبستنى از واکسيناسيون خوددارى کنيد. زيرا واکسينه کردن گوسفندان در اوايل آبستنى سبب به‌وجود آمدن بره‌هاى غيرعادى مى‌شود. عمل واکسيناسيون بعد از ماه چهارم آبستنى بايد انجام بگيرد که سبب ايمنى بره مى‌شود؛ زيرا کلستروم ميش حاوى آنتى‌بادى خواهد بود. 


دامینا حامی صنعت دامپروری ایران 

همیشه و همه جا همراه شما 

DaminaGroup@  

برنامه اندروید دامینا را دریافت کنید